ИСТОРИЙ ДА ФИЛОЛОГИЙ ФАКУЛЬТЕТ

Адрес: 424000 Марий Эл Республик, Йошкар-Ола, Пушкин урем, 30, каб. 101

Тел.: (8362) 68-80-00

e-mail: iff@marsu.ru

Кызытсе историй да филологий факультет 2012 ий идым тылзын Марий кугыжаныш университетын кок факультетше негызеш (историй; филологий да журналистике) ышталтын.

Факультетыште вич кафедр пашам ышта: руш да чумыр йылмышанче, руш да йот литератур, чумыр историй, шочмэл историй, журналистике.

Тыште 18 шанче доктор, 47 шанче кандидат, ик кугурак туныктышо шуарыме да туныктымо пашам шуктен шогат.

Факультетыште кум лабораторий уло: журналистике Mass-media лабораторий (вуйлатыше – историй шанче кандидат, доцент О. Н. Тихонов), аналитике филологий лабораторий (вуйлатыше – филологий шанче доктор, профессор И.П. Карпов), гендерым шымлыше лабораторий (вуйлатыше – историй шанче доктор, профессор Г.В. Рокина).

Факультетын кафедрыже-влак туныктымо, шанче да тӱвыра виктем-влак дене пеҥгыде кылым кучат: шанче пашаеҥ-влак Марий Эл Республикын историйже, гуманитар предмет-влакым туныктымо методике дене тунемме книга да пособий-влакым савыктен луктыт. 1991-ше ий гыч ий еда лекше шанче да практике журнал «Марийский археографический вестник» савыкталтеш. Тудын тÿҥ редакторжо – историй шанче доктор, профессор А.Г. Иванов.

Факультетште шанче пашам талын виктарен шогат. Ты могырым факультет университетыште ик эн ончыл верыште улеш. Тыште поснак «Россий да йотэл калык-влакын историйышт да тӱвырашт вияҥмаш» направлений дене пашам палемдыман.

Факультет пелен «Историй» специальность дене аспирантур уло. Вич профессор Чуваш кугыжаныш университет пелен почылтшо Докторлык да канидатлык диссертацийым аралыме пырляштаралтше советын членже улеш (А.Г. Иванов, С.В. Стариков, К.Н. Сануков, Г.Н. Айплатов, В.А. Морозов).

Факультет негызеш Россий, регион, вуз-влак кокласе кӱкшытан шанче конференций-влак эртаралтыт. Тылзе еда «Логос» гуманитар клуб погына. Тудым руш да чумыр йылмышанче кафедрын доцентше С.А. Журавлев вуйлата. Клубын кажне погынымашыже тӱрлӧ темылан пӧлеклалтеш: литератур, историй, юмынйӱла да философий.

Кажне кафедр компьютер дене йӧнештаралтын. Факультетыште кагазым шукемдыше техник, интернетыш пураш келыштарыме компьютер класс, мультимедий ӱзгаран аудиторий уло.

Тыштак поян книгагудо да йӧнан лудмывер уло. Тӱҥ шотышто книга фонд кумдан палыме Моско кугыжаныш университетын историк да моло академий институт-влакын профессорыштын пöлеклыме книгашт-влак дене пойдаралтеш (М.Т. Белявский, Л.Г. Кислягина, Е.Н. Кушева, А.С. Мыльников да тулеч молат).

Яра жапыште студент-влак художественный самодеятельностышто моштымашыштым шуарат да спорт дене кылым кучат. Нуно тӱрлӧ вере шке вийыштым тергат да университет кӱкшытыштӧ эртаралтше мероприятийлаште эре ончыл верым налыт («Самырык йÿк» («Голос юности»), «Судент шошо» («Студенческая весна») фестиваль-влак, «Мо? Кушто? Кунам?» («Что? Где? Когда?») вашлиймаш), шкевуя чумырымо «Эрвел кугарня» («Восточная пятница») да «Хронос» историй клуб-влакым эртартат. Кажне ийын, 2000-ше ий гыч, Яльчик ер серыште верланыше спорт да тазаҥдыше «Олимпиец» лагерьыште Истфил модмаш эртаралтеш.

ТУНЕММЕ ПРОГРАММЕ-ВЛАК

Бакалавриат (очный)

Направлений: 41.03.01 Йот регионоведений

Направлений: 41.03.04 Политологий

Направлений: 41.03.01 Журналистике

Направлений: 42.03.05 Педагогике образований

Профиль: Историй да обществознаний

Квалификаций: бакалавр

Тунемме формо: очный (5 ий)

Направлений: 42.03.05 Педагогике образований

Профиль: Руш йылме да литератур

Квалификаций: бакалавр

Тунемме формо: очный (5 ий)

Направлений: Филологий

Направлений: 45.03.01 Филологий

Направлений: 46.03.01 Историй

Бакалавриат (заочный)

Направлений: 41.03.01 Йот регионоведений

Направлений: 41.03.04 Политологий

Направлений: 42.03.02 Журналистике

Направлений: 45.03.01 Филологий

Направлений: 46.03.01 Историй

Магистратур (очный)

Направлений: 46.04.01 Историй

Направлений: 42.04.02 Журналистике

Тунемме формо: очный (2 ий)

Направлений: 45.04.01 Филологий (Шочмэл филологий: руш йылме да литератур)

Магистратур (заочный)

Направлений: 45.04.01 Филологий (Шочмэл филологий: руш йылме да литератур)

Квалификаций: магистр

Тунемме формо: заочный (2 ий да 5 тылзе)

Направлений: 46.04.01 Историй

Квалификаций: магистр

Тунемме формо: заочный (2 ий да 5 тылзе)

ВУЙЛАТЫШЕ-ВЛАК

Ошаев Алексей Григорьевич,

факультетын деканже, историй шанче кандидат, шочмэл историй кафедрын доцентше

Чеснокова Инна Геннадьевна,

тунемме паша шотышто деканын алмаштышыже, филологий шанче кандидат, руш да йот литератур кафедрын доцентше;

Наумова Наталья Вадимовна,

шуарыме паша шотышто деканын алмаштышыже, педагогике шанче кандидат, руш да чумыр йылмышанче кафедрын доцентше;

Шибанаева Ирина Александровна, документовед;

Смирнова Светлана Валерьевна, документовед.