Горячая линия университета +7 (8362) 68-80-81

SCIENTIFIC CONFERENCE

Scientific CONFERENCE

The Conference will include the following sections:

SECTION 1. Natural and Technical Sciences

SECTION 2. Social Sciences and Humanities

SECTION 3. Biomedical Sciences

Conference participants: students, postgraduates, researchers, university professors.

Working language of the conference: English.

Conference format: offline.

If you wish to take part in the conference, please fill the electronic form until February 2, 2022 (including)

For your information: sending your work to the Organizing Committee and filling the registration form for conference participants, you give your consent for personal data processing. Data included into the application form are used to complete conference documents, issue certificates and compose the proceedings.

The Organizing Committee shall invite the selected participants not later than 3 days before the beginning of the conference.

The conference will include the competition «Best Scientific Report». Winners will be chosen by the assessment results of section participants via open ballot. They will get winner’s certificates.

Best reports will be recommended for publication in the scientific journal of the Mari State University «Young Researcher: from Idea to Project».

PARTICIPATION IS FREE.

For more information please refer to the Organizing Committee by email nauka@marsu.ru or phone +7 (8362) 68-80-17.

Дополнительная профессиональная программа профессиональной переподготовки

О методологии системно-исторического анализа трансформаций миропорядка